По Борис Бекер, и мајката го „остави“ еден од најдобрите тенисери во светот

Од:

Данскиот тенисер Холгер Руне (20) вчера објави дека се разделил со поранешниот тренер Борис Бекер кој поднесе оставка, а денеска стигна веста дека и неговата мајка го „крева сидрото“.

Имено, Анеке Руне поднесе оставка од функцијата на негов медиумски менаџер, посочувајќи дека зголеменото внимание околу нејзиниот син и ги отежнува другите активности.

Затоа таа реши да ги префрли медиумските обврски на американската ПР компанија IMG.

Руне ќе се приклучи на компанијата IMG, која се грижи за многу познати тенисери и нивниот јавен имиџ. Моментално соработуваат со тениски ѕвезди како Ига Свијатек, Карлос Алкараз, Ема Радукану, Енди Мареј, Џек Дрејпер и многу други.

Младиот Данец, кој е седми играч на АТП листата, има слаб старт на новата сезона по раната елиминација веќе во 2. коло на Австралија Опен.

Би можело да ве интересира

Циципас се откажа, Руне славеше – Хуркач влезе како замена

Руне го испрати Циципас дома