Руне го испрати Циципас дома

Од:

Холгер Руне го освои своето прво четвртфинале на Грен слем на Ролан Гарос.

Младиот дански тенисер, 40. на АТП листата, го победи минатогодишниот финалист и четврти носител, Гркот Стефанос Циципас со 7:5, 3:6, 6:3, 6:4.

Мечот траеше точно три часа и Руне уште еднаш покажа дека е во одлична форма.

Не треба да се заборави дека тој го освои дебито на АТП оваа пролет, на земјена подлога во Минхен и со тоа покажа дека мора да го сфатат сериозно.

Негов противник во четвртфиналето ќе биде осмиот носител, Норвежанецот Каспер Руд, кој беше подобар од Хуберт Хуркач со 6:2, 6:3, 3:6, 6:3.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кралот на земја“ го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос

Ана Ололовска

Направен исклучок за мечот на Ѓоковиќ и Надал

Предраг Петровиќ

Надал против Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос

ВИДЕО: Повторно инцидент-со рекетот удри дете во публиката

Ѓоковиќ се пласира во осминафинале на Ролан Гарос

Предраг Петровиќ