Одбојкарите ги добија противниците во Европската лига

Репрезентациите на Бугарија, Данска и Албанија се противниците на најдобрите македонски одбојкари во новото издание на Европската лига.

Македонските одбојкари, кои лани играа во финалето на ова натпреварување и годинава ќе атакуваа на завршниот „Фајнал-фор“ турнир кој ќе се одржи од 29 јуни до 3 јули
Квалификациите ќе се играат кон средината на јуни и тоа на два турнири. Првиот во Бугарија од 10 до 12 јуни, а една недела подоцна, од 17 до 19 јуни, домаќин на истите репрезентации ќе биде Македонија.

Во групата Б, извлечени се селекциите на Естонија, Белорусија, Австрија и Луксембург.
Двете првопласирани пласирани селекции од групите, ќе се пласираат на завршниот турнир, чиј домаќин Европската одбојкарска федерација се уште не го одредила.

Би можело да ве интересира

Костиќ: Вардар има победнички дух

Ана Ололовска

Двојна круна за одбојкарките на Работнички Скопје

Ана Ололовска

На државно првенство во одбојка ООУ „Партенија Зографски“ од Кисела Вода освои 3 место

Ана Ололовска

Одбојкарките на oпштина Карпош шампионки на „Купот Св. Ѓорѓи“

Младинките на ЖОК „Јанта Волеј“ направија голем успех

Ана Ололовска

ВИДЕО: Одбојкарите на Вардар се дружеа со своите фанови

Leave a Comment

2 × 1 =