Металург загуби на гостувањето кај Нексе

Ракометарите на Металург со пораз ги завршија натпреварите сезонава во СЕХА лигата. Синоќа Металург загуби од Нексе со 27:22 (11:11).

По овој пораз македонскиот вицепрвак регионалното натпреварување го заврши на 8. место на табелата, бидејќи вчера Горење славеше победа од 36:32 на гостувањето кај Извиѓач.

Натпреварот со Нексе, Металург го загуби во последните минути. Во 54.минута Нексе водеше со 23:21, а потоа домашниот тим имаше серија од 4:0 што се покажа како решавачка за победата. Кај Металург по четири голови постигнаа Вања Илиќ, Никола Костевски, Немања Обрадовиќ и Мартин Велковски, додека кај Нексе Давид Шпилер и Иван Сршен беа стрелци на шест голови.

Металург на овој дуел настапи ослабен без македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски и Александар Гуглета.

До крајот на регуларниот дел од СЕХА лигата треба да се одиграат уште три натпревари: Извиѓач – Вардар и Татран – Загреб (14.март) и Загреб – Мешков Брест (16.март).

Табела: Вардар 44 бодови, Веспрем 44, Загреб 34, Цеље 33, Мешков Брест 32, Горење 18, Нексе 18, Металург 17, Татран Прешов 10, Извиѓач 4.

Вардар прв финалист на Струшкиот ракометен турнир

Еурофарм Пелистер убедлив против домаќинот Струга на отворањето на Меѓународниот Струшки ракометен турнир