Мастерсот во Монте Карло го потврди учеството на Ѓоковиќ

Од:

Организаторите на Мастерсот во Монте Карло, првиот сезонава што се игра на земјена подлога, официјално го потврдија доаѓањето на вториот тенисер во светот.

Турнирот кој ќе се игра од 9 до 16 април ќе изобилува со големи ѕвезди, а целиот фокус ќе биде ставен на Новак кој по трет пат на овој турнир ќе се обиде да го освои пехарот и Рафаел Надал кој беше потврден како учесник два дена претходно.

Тоа ќе биде прв турнир за Надал по раната елиминација на Австралија опен и ќе се обиде да ја освои рекордната 12-та титула.

Што се однесува до Ѓоковиќ, кој деновиве напорно се подготвува на терените во Дорчол, има одличен скор од 15-1 сезонава и титули на турнирите во Аделаида и Австралија опен.

Што се однесува до Монте Карло, ова ќе му биде 16-ти настап, а таму има 35-13.

Титулите ги освои во 2013 година против Надал и две години подоцна против Томаш Бердих, а во финалето загуби уште два пати од Рафаел Надал.

На турнирот ќе настапи и светскиот рекет број еден Карлос Алкараз, а потоа следуваат Стефанос Циципас, Каспер Руд, Тејлор Фриц, Даниил Медведев, Андреј Рубљев, Холгер Руне, како и Феликс Огер-Алиасим.

Титулата ќе ја брани Стефанос Циципас.

Би можело да ве интересира

Американската национална безбедност го одби барањето на Ѓоковиќ да влезе во земјата, сега се е во рацете на Џо Бајден

Новак го победи Хуркач и се пласира во полуфиналето во Дубаи

Предраг Петровиќ

Новак конечно слета во Австралија по речиси една година

А1он

Таткото на Федерер: Новак ни предизвика поголема болка од Рафа

Австралиската влада му дозволи на Ѓоковиќ да настапи во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ на саемот „Винска визија на Отворен Балкан”

Горан Наумовски