Макпетрол освои пет медали на Балканијадата во Црна Гора

Каратистите на Макпетрол освоија три златни и две сребрени медали во највозрасната категорија на помлади сениори-ки (У21) викендот во Херцег Нови на 18. Балканското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У21.

Моника Пендаровска освои два златни медала, во поединечна и екипна конкуренција во дисциплината борби. Анѓела Мојсовска, исто така со освоени два медала, од кои еден златен и еден сребрен во поединечна и екипна конкуренција во дисциплината борби.

Петтиот медал за Макпетрол го освои Абдурахим Идризи – сребрен медал кај јуниорите во категорија -55 кг.

– Ова е голем успех за каратистите на Макпетрол, оцени тренерот Бошко Заборски.

На првенството учествуваа 885 натпреварувачи од 11 држави.

Недеви на карате семинар во Глазгов, Шкотска

Пет медали за Македонија на Балканското карате првенство – златен за Марко Џорлев

Дебарската каратистка Сара Дука освои бронза на Балканскиот шампионат во Словенија