Македонските одбојкари поразени од Данска

Од планираните три, македонската одбојкарска репрезентација освои само еден бод на првиот од двата натпревара со Данска и значително си ги намали шансите за полуфинале во Европската лига.

Синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ во драматичен и неизвесен дуел Данците славеа со 3-2.

Гостите го освоија првиот сет со 29:27, следуваа два добри сета за избраниците на селекторот Жерко Ристоски и по 25:18 и 25:18 Македонија поведе со 2-1.

Но, Данска повторно фати резултатски приклучок, го доби четвртиот сет со 25:22, а во решавачкиот скратен сет успеа да стигне до 18:16 за прва гостинска победа во дуелите со Македонија.

Денеска од 17:30 часот ќе се игра и вториот меч меѓу овие две репрезентации.

На другиот вчерашен натпревар од А-групата Австрија – Естонија 1-3.

Табела: Естонија 15 бодови, Полска 10, Австрија 8, Македонија 7, Данска 5, Израел 3.
Во полуфиналето одат двете првопласирани.

Одбојкарите на Струмица поразени во првиот натпревар во Лигата на шампиони од Олимпијакос

Србија и Хрватска заеднички организатори на Светско првенство

Италијанските одбојкарки го освоија златниот медал на Олимписките игри во Париз

Француските одбојкари ја совладаа Полска и го одбранија златниот медал

Српската репрезентативка преживеала пекол: Прво ја нападнале со ножеви, па и ставиле пиштол на глава

Нов инцидент во Турција: Одбојкарки однесени во болница по нападот на навивачите