Конте го чека многу работа во Тотенхем

Од:

Тренерот на Тотенхем, Антонио Конте, по вчерашниот шокантен пораз на гостувањето кај словенечка Мура од 2:1 во УЕФА Конференциската лига, оцени дека премиерлигашот од Лондон во моментов не е на високо ниво.

– Не ми се допаѓа тоа што се случи. Морам да бидам искрен и да кажам дека по 3,5 недели од моето доаѓање во клубот почнав да ја согледувам состојбата. Сакам да останам тука, но не чека уште многу работа за да го подигнеме квалитетот на екипата. Ние сме Тотенхем, а во овој момент значително заостануваме, изјави Конте, по поразот од Мура која на клупската УЕФА ранг-листа се наоѓа на 341 место, а сезонава во воведното коло од квалификациите во Лигата на шампиони ја елиминираше Шкендија од Тетово.

По 12 кола во Премиер лигата, екипата на Тотенхем се наоѓа на седмото место со десет бодови заостанување зад лидерот Челзи, а по поразот на гостувањето во Словенија на тимот од Лондон му е загрозен пласманот во нокаут фазата во Конференциската лига.

Би можело да ве интересира

Единаесет заразени со коронавирус во Тотенхем

А1он

Прв пораз за Тотенхем под водство на Конте

А1он

Тотенхем објави големи загуби предизвикани од пандемијата

А1он

Конте официјално нов тренер на Тотенхем

Нуно Еспирито Санто доби отказ од Тотенхем

Барселона се согласи за трансфер на Емерсон во Тотенхем

А1он