„Светците“ само ги налутија Тотенхем, „обновениот“ Њукасл стартуваше со победа над Форест

Од:

Тотенхем на Антонио Конте имаа совршен старт на сезоната, кога и покрај неубедливата игра и раната негатива, стигнаа до убедлива 4:1 победа над Саутемптон.

dobivaj vesti na viber

„Богаташите“ од Њукасл исто така победија со 2:0 против новиот прволигаш Нотингем форест, а три поени освоија и новкот Бурнемаут по 2:0 победата над Астон вила и Лидс по тешко извојуваната 2:1 победа над Вулфс.

Џејмс Ворд-Прауз во 12. минута ги шокираше домаќините, пред девет минути подоцна Рајан Сесењон да израмни по асистенција на Дејан Кулушевски, а Ерик Даер во 31. минута осигура Тотенхем да има 2:1 предност на полувреме. Триумфот и трите поени беа потврдени за три минути во второто полувреме – Салису во 60. минута си постигна автогол, за три минути подоцна Кулушевски да се запише во листата на стрелците.

Њукасл дојдоа во водство во 58. минута со одличниот гол на Фабијан Шер, за Калам Вилсон во 78. минута да ја потври победата.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Тотенхем го доби Ленгле на позајмица од Барса

Бергвајн го направи најголемиот трансфер во историјата на холандскиот фудбал

Единаесет заразени со коронавирус во Тотенхем

А1он

Конте го чека многу работа во Тотенхем

А1он

Прв пораз за Тотенхем под водство на Конте

А1он

Тотенхем објави големи загуби предизвикани од пандемијата

А1он