Арсенал и Тотенхем во трка за светскиот шампион од Брајтон

Од:

Еден од играчите кои импресионираа на неодамна завршеното Светско првенство е аргентинскиот играч за врска, Алексис Мекалистер. Фудбалерот на Брајтон сега е цел на големите европски клубови, а договорот со Брајтон го обврзува до 2025 година.

Арсенал, Тотенхем и Атлетико Мадрид застанаа во редот за поранешниот играч на Бока Јуниорс и на Аргентинос Јуниорс. Се очекува Брајтон да побара најмалку 50 милиони фунти за својот фудбалер.

Во тековната сезона во Премиерлигата, Мекалистер одигра 14 натпревари и постигна пет гола. На Светското првенство одигра шест натпревари и постигна еден гол и забележа една асистенција, токму во финалето за голот на Ди Марија.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Ужасни сцени: Се запали авионот на фудбалерките на Арсенал

(ВИДЕО) Мајсторија: Фудбалерот на Спортинг од центарот постигна гол против Арсенал

Предраг Петровиќ

Хери Кејн не е задоволен: Топ 4 пласман не е доволен!

Чудесен пресврт на Арсенал, победи и Челси

ВАР-судијата „заборавил“ да ги нацрта офсајд-линиите при голот на Брентфорд?

Горан Наумовски

Арсенал се сопна дома против Брентфорд