Има поврзаност меѓу вакцината на „АстраЗенека“ и појавата на тромбови, потврди официјален претставник на ЕМА

Од:

Официјалниот претставник на Европската агенција за лекови (ЕМА) Марко Кавалери го потврди постоењето на врска помеѓу вакцината „Астразенека“ и случаите на тромбоза.

„Сега можеме да кажеме, јасно е дека постои поврзаност со вакцината. Што ја предизвикува оваа реакција, сепак, сè уште не знаеме. Во следните неколку часа ќе кажеме дека има врска, но сепак мора да разбереме како се случува тоа“, изјави Кавалери за италијанскиот дневен весник „Месаџеро“.

ЕМА досега тврдеше дека не е докажана врска со вакцината иако е можна, како и дека придобивките од вакцинацијата против коронавирус ги надминуваат ризиците.

Повеќе земји престанаа да вакцинираат со „Астра Зенека“, додека производителот на вакцини во март рече дека нема докази за зголемен ризик.

Би можело да ве интересира

Албанија доби донација од 50.000 вакцини „Астра Зенека“од Индија

Ана Ололовска

Албанија доби речиси 50 илјади вакцини „Астра зенека“, вечерва очекува уште една пратка

Бројот на случаи на згрутчувања по вакцинирањето со „Астра зенека“ е речиси ист како и кај „Фајзер“ и „Модерна“

Катерина Павлова-Николовска

Меркел се пофали со потврдата за вакцинацијата со „Астра зенека“

Катерина Павлова-Николовска

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината „АстраЗенека“

Катерина Павлова-Николовска

Меркел денеска ќе ја прими вакцината на „Астра зенека“

Катерина Павлова-Николовска