Ѓер ја одбрани титулата европски шампион

Унгарскиот тим Ѓер ја одбрани титулата европски шампион откако попладнево во Будимпешта во „Ласло Пап Арена“ го победија тимот на Будуќност со 27:21 (15:10). Ова беше дуел на последните два европски шампиони.

Во текот на целиот натпревар Ѓер имаше предност која ја создаде во почетните минути од натпреварот. По 14 минута игра Ѓер имаше + 5 (7:2) и во текот на целиот натпревар ја одржуваа предноста.

Во финишот од дуелот унгарскиот тим дојде и до највискоките седум голови предност (27:20).

Најефикасни на финалниот натпревар беа Анита Горбич од Ѓер и Кристина Неагу со по 7 голови. Одлична на голот на Ѓер беше Катарин Лунде со 13 одбрани.

Анита Горбич со 87 голови е најдобар стрелец сезонава во Лигата на шампионите, а втора на листата е Андреа Лекиќ од Вардар СЦБТ со 79.

Унгарскиот тим со тоа успеа да им се приклучи на Хипо, Слагелсе и Виборг кои успеале две години едноподруго да ја освои титулата европски шампион во Лигата на шампионите.

Во натпреварот за третото место македонскиот првак Вардар СЦБТ го победи Митјиланд со 34:31.

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Шпанија, Германија, Данска и Бразил се пласираа во четвртфиналето на ракометното СП

Минимален пораз за македонските ракометарки на гостувањето во Црна Гора

Мојсовски: Со златните ракометарки, македонскиот ракомет има светла иднина

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје