Фондот „Тајм’с ап“ додели финансиска помош на британски женски организации

Од:

Фондот основан од британските ѕвезди, како дел од Движењето „Тајм’с ап“ соопшти дека додели над еден милион фунти помош за жените жртви на сексуално вознемирување или злоставување.

Фондот за правда и еднаквост е формиран на почетокот од годината, а поддржан е и од ѕвездите Ема Томпсон, Џемима Кан, Кеира Најтли и Ема Вотсон.

Седум женски организации во Велика Британија добија пари од Фондон, меѓу кои организација за правна помош, за помош на етничките малцинства, за жените мигранти и за Северноирската кризна служба против силувањето.

Би можело да ве интересира

„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Орце Костов

ВИДЕО: Протестно писмо до Бујар Османи, се бара раскинување на Преспанскиот и Договорот за добрососедство со Бугарија

Орце Костов