Фаворитот Андерсон испадна од Вимблдон

Од:

Кевин Андерсон, минатогодишниот финалист на Вимблдон, испадна во третиот круг од годинашното издание на третиот Гренд слем на годината.

dobivaj vesti na viber

Јужноафриканскиот тенисер поразот го претрпе од Аргентинецот Гвидо Пела со рерзултат 3:0 во сетови, односно 6:4, 6:3, 7:6 во гемови.

Андерсон, беше четврт носител на турнирот и еден од фаворитите за освојување на ова отворено англиско првенство, кој минатата година загуби во финалето од Новак Ѓоковиќ.

Спортските медиуми калкулираа дека Ѓоковиќ можел да се соочи со Андерсон во полуфиналето, но сега како можни противници на патот до титулата во Вимблдон ќе му се испречат Раонич, Баутиста и Медведев.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со победата над Кецмановиќ до осминафиналето на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Вимблдон оди чекор понатаму – Медведев е пред суспензија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ го подари победничкиот рекет на девојче од публиката

Мери Јордановска

Новак Ѓоковиќ влезе во историјата, го освои Вимблдон!

Мери Јордановска

За прв пат во историјата на Вимблдон, жена ќе го суди машкото финалето

Ана Ололовска