Берово домаќин на првиот меѓународен турнир во пинг понг „Зегин опен 2022“

Од:

Во организација на пингпонгарскиот клуб „Зегин“ од Берово, Пингпонгарската Федерација на Македонија и компанијата „Зегин“ на 17 и 18 Септември, во салата „Македонски Бранители“, за прв пат ќе се одржи меѓународниот турнир во пинг поног „Зегин Опен 2022“.

dobivaj vesti na viber

На турнирот ќе земат учество 100тина играчи од Македонија, Бугарија, Грција, Србија и Косово, а ќе се натпреваруваат во четири категории, Сениори, Сениорки, Јуниори и Јуниорки.

Сите натпревари ќе бидат организирани во две нивоа на натпреварување, и тоа: Квалификации по групи и систем на елиминација.Прво и второпласираните натпреварувачи од групите се пласираат по систем на еднократна елиминација, додека сите натпревари се играат во систем подобар од 5 сетови, полуфинале и финале се играат во систем подобар од 7 сетови.

Наградниот фонд на турнирот изнесува 5000 евра, а за сите натпревари истакнаа организаторите ќе бидат ангажирани сертифицирани судии.

Со ова се докажува дека Берово и нашиот беровски пингпонгарски клуб „Зегин“ кој е најбрзорастечки клуб во Македонија, полека го зазема приматот на град на пинг-понгот.

На престојниот меѓународен турнир во пинг-понг, се очекува голем број на посетители, додека натпреварите се играат со почеток од 9 часот.

Би можело да ве интересира

Отворени меѓународните турнири во пинг -понг и голбал за спортисти со телесен инвалидитет и лица со оштетен вид

Ана Ололовска

Одиграни 4 кола од регуларниот есенски дел од пингпонгарската Супер лига – мажи и Прва лига мажи

Ана Ололовска

Пингпонгарската лига продолжува

Ана Ололовска

Започна пинпонгарската лига во Македонија

Ана Ололовска

Успешно завршен првиот меѓународен турнир во пинг понг „Зегин опен 2022”

Ана Ололовска

Македонската женска пинг-понг репрезентација дел од Балканското сениорско првенство во Сараево

Ана Ололовска