Американците подобри од Србија во дербито на одбојкарскиот Мундијал

Одбојкарската селекција на САД ја совлада Србија во првиот дерби дуел од денешната програма на Светското првенство што се одржува во Полска.

Во натпреварите од 2. коло на новоформираната група Е, одбојкарите на САД славеа победа против Србија со 3:1 во сетови. Иако го загубија првиот сет со 25:23, сепак следните три Американците ги решија во своја полза со 31:29, 25:17 и 25:21.
Во првиот натпревар од оваа група Иран со победата од 3:0 против Аргентина се зацврсти на првото место на табелата.

Во групата Ф, селекциите на Бразил и Канада славеа победи со максимални 3:0 во дуелите против Кина и Финска.

Во вечерниот термин од 20 часот и 25 минути ќе стартуваат уште четири натпревари.
Во групата Е ќе играат, Полска – Италија и Австралија – Франција, додека во Ф групата се среќаваат, Германија – Бугарија и Куба – Русија.

Одбојкарите на Струмица поразени во првиот натпревар во Лигата на шампиони од Олимпијакос

Србија и Хрватска заеднички организатори на Светско првенство

Италијанските одбојкарки го освоија златниот медал на Олимписките игри во Париз

Француските одбојкари ја совладаа Полска и го одбранија златниот медал

Српската репрезентативка преживеала пекол: Прво ја нападнале со ножеви, па и ставиле пиштол на глава

Нов инцидент во Турција: Одбојкарки однесени во болница по нападот на навивачите