АБА 2: МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер го дознаа распоредот за јануарскиот „балон“

Од:

Регионалната кошаркарска АБА 2 лига денеска ги одреди термините и саатниците за четвртиот „балон“, што од 17 до 23 јануари ќе се одигра во Бања Лука.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром за прв противник ќе ја има екипата на Сутјеска (17 јануари), по што во рамки на осмото коло ќе игра против уште еден црногорски противник Подгорица (19 јануари), а во завршниот натпревар на 21 јануари за противник ќе има Војводина.

Актуелниот лидер во македонското кошаркарско првенство Пелистер „балонот“ во Бања Лука ќе го почне на 17 јануари против Младост, по што следуваат дуелите против Рогашка (20 јануари) и Подгорица (22 јануари).

По седум одиграни натпревари МЗТ Скопје Аеродром е второпласиран на табелата со ефект од шест победи и еден пораз, додека Пелистер е претпоследен со еден триумф и шест порази.

Би можело да ве интересира

Петровиќ: Атак на сите домашни титули и опстанок во АБА лигата

Војдан Стојановски уште две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром

Одложен четвртиот балон од АБА 2 лигата

Пелистер убедлив на дербито со МЗТ Скопје

А1он

Првата машка кошаркарска лига продолжува утре со четири натпревари

А1он

Радуловиќ: На крајот одлучи вербата во себе што ја покажаа играчите

А1он