Знам на што положив заклетва, нема признавање на Косово

Од:

„Знам на што положив заклетва, на Уставот на Србија и на Евангелието на Мирослав. Нема да бидам тој што ќе им ја потпише независноста на Косово и Метохија! Нема предавање, нема да ја признаеме независноста ниту де факто, ниту де јуре. “ изјави Вучиќ на собир во Врање.

„Горд сум што гледам луѓе кои ја сакаат својата земја. Кога би сакал да зборувам за она што го направивме, ќе имав многу да кажам, но има и што не направивме. А исто така сакам да ви кажам што се планираме“, рече тој.

„Геополитичката ситуација во светот е подрастично променета отколку за време на падот на Берлинскиот ѕид, само некои од нас се прават дека не гледаат колку е тешка положбата на Србија. Тоа е неподнослива доза леснотија со која земјата би била уништена за една недела.Тие не знаат ни што е држава, рече тој.

„Наша должност е да ја заштитиме нашата држава“, рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Околу 500 турски специјалци пристигнаа во касарната „Султан Мурат“ во Косово

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: КФОР ја отстрани бодликавата жица во Звечан

Катерина Павлова-Николовска

Бујар Османи понуди план за Косово: Да се повлечат специјалните сили на Косово и да се организираат општински избори

Орце Костов

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

ВИДЕО: Курти има два услова за нови избори на северот на Косово, Србите протестираат петти ден

Катерина Павлова-Николовска