Земјотрес во Атина

Од:

Земјотрес со јачина од 4, 8 степени по Рихтер што го погоди денеска јужниот грчки полуостров Пелопонез, ја потресе и Атина.

Нема информации за штети или за повредени.

Земјотресот е регистриран на околу 150 километри западно од Атина.

Истата област беше погодена од земјотрес со јачина од 6, 5 степени по Рихтер пред 4 години, кога двајца погинаа, а трисетина беа повредени. Земјоттрес во оваа област имаше и 1986 година кога погинаа 20 луѓе, стотици беа повредени, а беа уништени илјадници куќи.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Албанија почувствуван и во Македонија

Герапетритис: Доколку Северна Македонија продолжи со оваа политика, имаме средства за дополнителен притисок

Грчки граничар е ранет во престрелка во близина на грчко-турската граница

Земјотрес со јачина од 6,2 степени во Гватемала

Големо невреме во Грција, громови предизвикаа нови пожари

Горан Наумовски

Која грчка плажа плени со своите карактеристики на море, планина и велелепни погледи кои пленат воздишки?

Горан Наумовски