Земјотрес ја погоди Хрватска

Од:

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Хрватска со епицентар во Јадранското Море.

Земјотресот е регистриран на 109 километри јужно од Сплит и 60 километри југозападно од Вела Лука, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди Алјаска

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Земјотрес од 2,6 степени по Рихтер во епицентралното подрачје Битола-Лерин

МНР: Двајца наши државјани кои беа во Маракеш, пристигнаа во Мадрид

ВИДЕО: Пијан возач упадна на рели трка во Хрватска, ќе се судреше со натпреварувач

ВИДЕО: Снимки од првите миниту на земјотресот во Мароко

Предраг Петровиќ