Вучиќ: Во лице им реков, нема да го потпишам признавањето на Косово

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека европските лидери неколку пати побарале од него да го потпише признавањето на Косово.

„Знаете, кога ќе видите некои ненормални појави на политичката сцена. Како кога велат дека добиле информација од Брисел дека ќе го признаам Косово. А сите знаете дека тие информации не ги добиле од Брисел. Им кажав на Макрон, Мелони , Шолц, Лајчак и Борел, дека признавањето на Косово не доаѓа предвид. Отворено прашуваат кога ќе ги потпишам овие документи, истото им го кажав на сите“, истакна Вучиќ и додаде.

„Александре, ја имаш оваа опција, сакаш ли да потпишеш“, открива Вучиќ што барале европските лидери од него.

„Тоа не се закани, но многу добро разбирам дека можеме да се соочиме со сериозни последици. Но, би излажал ако кажам дека тоа се закани, тие не користат несоодветен јазик. Тие имаат своја агенда, иако имаме добри лични односи .

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ и Орбан одговараа на ТикТок: Ќебапи или гулаш

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Вучиќ: Од нас се бара признавање на Косово, санкции за Русија, Западот сака марионетски режим во Србија

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски