(ВИДЕО) Вучиќ: Ова е последната вечер на која ќе зборувам како претседател на СНС

Од:

Српскиот претседател и лидер на владејачката Српска напредна партија (СНС) Александар Вучиќ најави дека го напушта раководството на партијата и основа движење за Србија, а на опозицијата и порача дека нема да ја менува власта на улица.

Вучиќ пред десетици илјади свои поддржувачи во Белград ја повика опозицијата на дијалог, но посочи дека „се додека е жив“ нема да има преодна влада.

Десетици илјади приврзаници на српскиот претседател Александар Вучиќ се собраа во петокот вечерта во центарот на Белград, откако масовните граѓански протести против насилството во последните недели сериозно го разнишаа неговото долгогодишно владеење.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

Вучиќ разговараше со Зеленски: Не го призна Косово, зошто да не му подадам рака

ВИДЕО: Сопственичка на локал дави девојче зошто седела на скалите

А1он

Нуркачи од српската жандармерија го пребаруваат Дунав: Исчезнаа две момчиња

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Вучиќ: Курти од првиот ден има само една цел – крвопролевање

Ана Ололовска

Директорот на училиштето во кое ученик се закани со убиство: Ќе седам до него додека не ја заврши годината