(ВИДЕО) Вучиќ: Ова е последната вечер на која ќе зборувам како претседател на СНС

Од:

Српскиот претседател и лидер на владејачката Српска напредна партија (СНС) Александар Вучиќ најави дека го напушта раководството на партијата и основа движење за Србија, а на опозицијата и порача дека нема да ја менува власта на улица.

Вучиќ пред десетици илјади свои поддржувачи во Белград ја повика опозицијата на дијалог, но посочи дека „се додека е жив“ нема да има преодна влада.

Десетици илјади приврзаници на српскиот претседател Александар Вучиќ се собраа во петокот вечерта во центарот на Белград, откако масовните граѓански протести против насилството во последните недели сериозно го разнишаа неговото долгогодишно владеење.

Би можело да ве интересира

Уапсен уште еден соработник на Хајризи кој му помогнал да избега од затвор

Ликвидиран е Фатон Хајризи, убиецот на српскиот полицаец

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Вучиќ и Шолц потпишаа меморандум: Германскиот кацелар порача дека „Јадар“ е добар за Србија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Уапсен е маж осомничен дека е вмешан во убиството на полицаецот во Лозница

Горан Наумовски

Артан Хајзири тврди дека е во Германија и дека не е вмешан во убиството на српскиот полицаец

Горан Наумовски

Потрага во Србија: Артан Хајзири од Косово пукаше во двајца полицајци во Лозница

Горан Наумовски