Вучиќ: Просечната плата ќе биде 1.400 евра

Од:

„Нашето ветување е просечната плата да биде 1.400 евра“, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, обраќајќи ѝ се на јавноста.

„Србија мора да продолжи да се развива. Лесно можеме да се вратиме во времето кога нашиот динар не беше стабилен, времето на затворени фабрики, времето на отпуштања, времето на целосно уништена економија, пониски пензии“, рече Вучиќ.

Претседателот истакна дека развојот на Србија и приходите на граѓаните се многу важни работи.

„Нашето ветување е просечната плата да ни биде 1.400 евра, пензиите 600 евра, минималната плата над 650 евра. Тоа се многу важни работи“, рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ и Орбан одговараа на ТикТок: Ќебапи или гулаш

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Вучиќ: Од нас се бара признавање на Косово, санкции за Русија, Западот сака марионетски режим во Србија

Ковачевски: Одбележувањето на Свети Сава за нас и за нашата држава е порака за заедништво, почит и меѓусебна соработка

(ВИДЕО) Вучиќ од Скопје: Србите немаат поблизок народ од Македонците

Катерина Ѓуровски

Пендаровски: Врвен приоритет на македонската држава е негувањето на соживотот во нашето мултиетничко, мултијазично и мултирелигиско општество

Катерина Ѓуровски

Хакер го откри планот на Берлин: Да се донесе опозицијата на власт, да се признае Косово

Предраг Петровиќ