Вучиќ победник во првиот круг на претседателските избори во Србија

Од:

Александар Вучиќ прогласи победа на претседателските избори во Србија веќе во првиот круг откако вечерва во обраќање од изборниот штаб информирше дека добил 59,9/60,1 посто од гласовите.

Рече дека треба да бидат пребојани уште малки избирачки места, но дека во овие бројки се вклучени и гласовите од дијаспората и од гласачите на Косово.

Вучиќ рече дека неговата партија Српска напредна Странка добила околу 44 проценти од гласовите на паралментарните избори што според него ќе значи 124 или 125 пратенички места.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ и Орбан одговараа на ТикТок: Ќебапи или гулаш

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Во Белград ќе има нови избори

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Вучиќ: Од нас се бара признавање на Косово, санкции за Русија, Западот сака марионетски режим во Србија

Со свирежи и транспаренти конституирано српското Собрание, опозиционерите дадоа заклетва во холот

Ковачевски: Одбележувањето на Свети Сава за нас и за нашата држава е порака за заедништво, почит и меѓусебна соработка

(ВИДЕО) Вучиќ од Скопје: Србите немаат поблизок народ од Македонците

Катерина Ѓуровски