Вучиќ: Не сметаат за виновни за проблемот на Косово

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека ЕУ има намера да укаже на страната која е повеќе виновна за недостигот на напредок во дијалогот со Косово.

Но, како што додаде, некои земји што го признаа Косово побараа ставот да биде „урамнотежен“.

„Не сметаат за виновни за проблемот на Косово, бидејќи ние не го признаваме, а мораат да го слушаат некој мал Вучиќ кој ќе зборува за меѓународното право и дека сите знаат дека јас сум целосно во право, не е баш пријатно или лесно“, рече Вучиќ, кој учествува на сесијата на Генералното собрание на ОН.

На прашањето за учеството на претседателот на Косово, Вљоша Османи, на седницата на Генералното собрание, Вучиќ рече дека таа не учествува во работата на собранието и „не може да седи каде што седиме ние“.

Претходно Европската унија ги повика Белград и Приштина да ги исполнат обврските кои произлегуваат од договорот за нормализирање на односите и истакнаа дека работата на формирањето на Заедницата на српските општини треба да започне без натамошно одлагање или предуслови.

Би можело да ве интересира

Стив Возниак од утре е државјанин на Србија

Горан Наумовски

Вучиќ: Бугарите негодуваат, затоа што сме попопуларни од нив во Македонија

Горан Наумовски

Вучиќ: Во следните четири години ќе се одреди судбината на Србија, изборите не се игра

Горан Наумовски

Вучиќ: Од Косово за една година си заминале 13 отсто од Србите

(ВИДЕО): Ковачевски и Вучиќ пееја „Дајте вина хочу лом“

Горан Наумовски

Вучиќ по оставката на директорот на БИА: Вулин секогаш ја претпочитал Русија пред другите земји