Во верижна сообраќајка кај Крагуевац: Загина возач, осуммина повредени

Од:

Еден човек загина, а осум лица се повредени во судир на три патнички возила и автобус на патот Крагуевац-Баточина. Според РТС, меѓу осумтемина повредени има тројца тинејџери.

Како што рече началникот на Управата за вонредни состојби во Крагуевац, припадниците на Бригадата за противпожарна и спасувачка единица со исклучително брза интервенција извлекле и спасиле лица кои останале заглавени во автомобилите, а од автобусот биле евакуирани повеќе од 20 лица.

Јелена Тијаниќ од Институтот за итната помош во Крагуевац извести дека во болница се пренесени осум лица, пет возрасни и тројца тинејџери. Сите повредени биле во патнички возила. Во извлекувањето на повредените учествувале пет екипи пожарникари-спасувачи, четири екипи на Брза помош и полиција. Станува збор за лица со различен степен на повреди од три автомобили кои учествувале во тешка сообраќајка на државниот пат, при што еден возач починал на местото на несреќата.

Би можело да ве интересира

Во сообраќајка загина 78-годишен маж од Неготино

71-годишна жена тешко повредена во сообраќајка

Во Скопје автомобил тешко повреди пешак

Тројца повредени во сообраќајка во Битола

Три лица загинаа, а 12 се повредени на патот Прешево-Бујановац

Учесник во сообраќајка превезувал мигранти, странците избегале од местото на несреќата

А1он