Во училиштето „Владислав Рибникар“ немало врсничко насилство кон детето-убиец

Од:

Во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград немало насилство од врсници врз малолетното момче кое уби 10 лица, соопшти српската влада.

„Оваа одлука е донесена откако во тоа училиште е извршен вонреден инспекциски надзор“, се вели во соопштението на Владата на Србија, Блиц.

„Потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование и Министерството за семејна благосостојба дека во ова училиште немало врсничко насилство во однос на малолетно момче кое е убиец. Затоа ги замолуваме сите медиуми овие информации да се третираат со должно внимание и да не се објавуваат непотврдени информации бидејќи со тоа се продолжува процесот на трауматизирање на децата и родителите“, соопштуваат оттаму.

Во претходните изјави кои учениците од тоа училиште ги дадоа за медиумите наведуваа дека момчето било мирно и повлечено, но и дека врз него имало насилство. Исто така, кога се случи трагедијата, соучениците рекоа дека поради задевањето го сменил одделението, но и дека бил повеќе повлечен отколку проблематичен.

Би можело да ве интересира

По масакрот во Врачар: 60 ученици се отпишаа од „Рибникар“, никој не сака да биде директор на ова училиште

Горан Наумовски

Мајката на убиецот од Врачар има барање за својот син

Семејствата на убиените деца од „Рибникар“ го тужат училиштето

27 тужители поднесоа тужба против семејството на момчето-убиец од Врачар

Невидени безбедносни мерки: Убиецот од Врачар е најчуваната личност во Србија

Малолетниот убиец од Врачар за жртвите вели: „Тоа беше грешка“

Горан Наумовски