Во Хрватска потврдена чешката мутација коронавирус

Од:

Во Хрватска е потврдено присуството на чешката мутација коронавирус, соопшти Институтот Руѓер Бошковиќ.

Претходно беше потврдено дека во Хрватска се идентификувани бразилската, њујоршката, британската и јужноафриканската мутација коронавирус.

Професорот на загрепскиот ПМФ Кристијан Влаховичек, за хрватскиот јавен сервис ХРТ изјави дека уште во февруари од 70 примероци, претежно од КБ Дубрава во соработка со професорот Вранеш од хрватскиот наставен завод за јавно здравство „Андрија Штампар“, чешката мутација била изолирана во 20 проценти од примероците.

– Чешкиот вид е комбинација на мутации од шкотската и британската варијанта на коронавирусот. Бидејќи има голем пораст на бројот на заразени луѓе во Чешка и Словачка, тие ја пријавија оваа нова мутација на вирусот SARS-CoV-2, рече професорот Влаховишек.

Тој истакна дека сè уште не се знае многу за заразноста на чешката мутација, но оти во секој случај треба да се биде внимателен, да се следи растот на овие мутации на вирусот, како и веднаш да се изолираат заразените пред да се прошират во популација.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хрват со денови седи со синот пред училиште, не дозволува детето да носи маска

Хрватска воведува ковид потврди за здравствените работници

Катерина Павлова-Николовска

Во Хрватска на родителска средба само со ковид-потврда

Во сите балкански земји расте бројот на новозаболени од Ковид-19, Србија и Косово со повеќе од 1.000 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

Словенија предлага Хрватска да го олесни преминот на граница за вакцинираните со една доза „Астра зенека“

ВИДЕО: Министерот за здравство на Хрватска вакцинираше граѓани