Во Белград до смрт претепан братот на министер во владата на БиХ

Од:

Во Белград е убиен братот на вицепремиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Војин Мијатовиќ, потврди српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, пренесе Н1.

„Синоќа околу 18, 19 часот полицијата добила повик дека дошло до тепачка, отишле на адресата на Вождовац, пронашле повреден маж со сопругата. Тој бил пренесен во Итната помош и таму починал. изјави Дачиќ за ТВ Блиц.

Како што пренесуваат белградските медиуми, Ѓорѓе Мијатовиќ починал откако бил претепан од хулигани во детскиот парк во Вождовац.

Според неофицијални информации, тој бил претепан од две млади момчиња по кои полицијата се уште трага.

Дачиќ нагласи дека се утврдува дали тој починал од ударите кои ги добил. Аутопсијата ќе утврди, лекарите велат дека имал и некои епилептични напади“, изјави Дачиќ.

За случајот е информирано Вишото јавно обвинителство во Белград, кое побарало обдукција. Како што пишуваат српските медиуми, синот на Мијатовиќ вчера му се пожалил на својот татко дека млади луѓе го малтретирале во паркот и му ја украле топката. Мијатовиќ потоа отишол кај нив, а по кратка дискусија младите го нападнале и го претепале. Тој во тешка состојба бил примен во болница каде им подлегнал на повредите.

Медиумите во Босна и Херцеговина претходно објавија дека братот на Мијатовиќ бил убиен во неделата попладне во Карабурма.

Би можело да ве интересира

Инцидент во Белград: Мајка на ученик нападнала наставничка

Четири деца се повредени во две сообраќајни несреќи во Белград

Горан Наумовски

Се затворија избирачките места во Србија, првични резултати после 21 часот

A1on

Во присуство на родителите и адвокат се предаде и вториот малолетник осомничен за бруталното убиство во Белград

Анита Петровска Рајковиќ

Во Белград: Две лица се избодени со нож, жена е повредена во пожар

(ВИДЕО) 14 лица се повредени во судир на возови во тунел во Белград

Горан Наумовски