Во Атина отворен Центар за борба со родовото насилство и повеќекратна дискриминација

Од:

Возрасни лица кои независно од родот биле или се жртви на било каков облик на насилство: психолошко, физичко, сексуално, економско или социјално, лица жртви на семејно насилство, но и лица жртви на повеќекратна дискриминација, мигранти, бегалци, инвалиди, невработени, самохрани родители итн, можат да се обратат до Центарот за борба со родовото насилство и повеќекратна дискриминација на општина Атина, што денеска беше свечено отворен, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Центарот беше отворен во присуство на грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и градоначалникот на Атина Костас Бакојанис, кои ја истакнаа важноста на конкретната иницијатива.

Сакеларопулу рече дека сите форми на насилство се меѓусебно поврзани, а со борбата со едната форма се надминува другата, говорејќи детално за семејното и родовото насилство особено врз жените кои, како што рече, кога „доминираат патријархалните структури, трпат и физичкото насилство бидејќи тие не се „доволни“ партнери, мајки или ќерки и треба да молчат“.

-Нивниот молк, сепак веќе одекнува. Нивниот нем очај е апел за помош. Особено охрабрувачки одговор се иницијативите како што е оваа на Општина Атина, која со создавањето на Центарот ја интегрира родовата димензија во своите активности, притоа нагласувајќи ја нејзината интеракција со другите форми на дискриминација, порача Сакеларопулу.

Градоначалникот на Атина, Костас Бакојанис истакна дека денеска испраќаат силна порака против дискриминацијата, заплашувањето и против насилството.

Центарот во кој работи специјализиран научен кадар, секојдневно ќе обезбедува бесплатно социјално, психолошко и правно советување на жртвите на насилство.

Би можело да ве интересира

Телефонски разговор Мицотакис – Мелони

Ана Ололовска

Нов земјотрес со јачина од 5 степени во близна на грчкиот остров Евија

Немирно утро во Грција, регистрирани три земјотреса

Катерина Павлова-Николовска

Грчкиот весник „Документо“ објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“

Ана Ололовска

Уапсени седум криумчари меѓу спасените 483 мигранти кај Крит

Ана Ололовска

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он