ВИДЕО: Снимка од превртениот српски автобус во кој 55 патници патуваа од Белград до Будимпешта

Од:

Ниту еден од патниците кои се наоѓале во полниот автобус од Србија кој се преврте во саботата наутро во Унгарија не настрада, а повеќето од нив го продолжиле патот кон дома. Несреќата се случила околу 5 часот и 30 минути, а во возилото, кое од засега непознати причини излетало на страна од патот и се превртело, имало претежно патници од Белград и Нови Сад.

Несреќата се случила на автопатот 53 кога се превртел автобус со регистрација на Сомбор со туристи. Во возилото имало 55 патници и двајца возачи. Меѓу повредените има и две деца. Патниците се главно од Белград и Нови Сад, од кои 33 го продолжиле патувањето, а останатите се вратиле. Н1 објави видео од местото на настанот, на кое се гледа превртениот автобус.

Српските туристи вчера тргнаа од Србија за Будимпешта, а планот беше да се вратат на 2 мај. Како точно се случила несреќата и која била причината ќе утврди истрагата на унгарската полиција.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Каматната стапка на парите од Унгарија е двојно помала од еврообврзницата што ја зедоа СДСМ и ДУИ

Земјотрес ја погоди Србија

Трагедија во Грција: Се удави маж од Србија, телото пренесено во Солун на обдукција

Катерина Ѓуровски

Британија сака да биде дел од „успешната приказна на Србија“ со литиумот

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Улиците во Белград се претворија во реки, жена спасена од давење

Катерина Ѓуровски

На „Табановце“ се чека поради црвеното ниво на безбедносен ризик од тероризам во Србија

Катерина Ѓуровски