ВИДЕО: Силен земјотрес во Турција

Од:

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди западниот дел на Турција.

Земјотресот се случил на 37 километри северозападно од градот Бурса и на 12 километри од Мудања, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки институт.

Според податоците на АФАД, интензитетот на земјотресот бил измерен од 5,1, а епицентарот на земјотресот бил во Бурса, на длабочина од девет километри, јавува Си-Ен-Ен Турк.

Земјотресот бил почувствуван и во Истанбул, јавуваат локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полета првиот турски борбен авион од 5-та генерација

Силен земјотрес ја погоди Турција

Горан Наумовски

Несреќа во рудник за злато во Турција: Најмалку девет рудари се затрупани

(ВИДЕО) Пукање во Истанбул, шестмина повредени: напаѓачите се убиени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се урна полициски хеликоптер во Турција, има загинати и повредени

Турција уапси 34 лица поврзани со Исламската држава