(ВИДЕО) Првични резултати од изборите во Србија: Вучиќ убедливо води

Од:

Според првичните резултати од претседателските избори во Србија, актуелниот претседател Александар Вучиќ, од досега обработените гласови има убедлива предност пред конкурентите. Вучиќ има нешто над 70 проценти од гласовите. Здравко Понош е на вторто место со нешто над 8 пцоренти, а на третата позиција е Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски кој според досега обработените гласови има нешто над 4 проценти.

dobivaj vesti na viber

И резултатите за парламентарните избори сугерираат водство на коалицијата на Вучиќ со 56,68 отсто од гласовите, а зад него е Ивица Дачиќ со 13,83 проценти.

На дел од гласачките места се гласаше и еден час по затворањето бидејќи дел од граѓаните се затекнаа на местата каде што се гласа во моментот на затворање во 20 часот.

Според информациите од Републичката изборна комисија излезноста до 18 часот е над 55 проценти. Комисијата вечерва сопшти дека веќе нема да одржува прес конференции и дека првичните неофицијални резултати ќе го соопшти утревечер.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ: СНС освои мнозинство во Белград, неизвесен терминот за нова влада

Во Србија денеска повторно се гласа на 93 избирачки места

Брнабиќ е за нови избори во Белград, а не e ни против нови парламентарни избори

Вучиќ победник во првиот круг на претседателските избори во Србија

Катерина Павлова-Николовска

Србија гласаше, се чекаат резултатите

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Избори во Србија: Истепан еден од лидерите на опозицијата