(ВИДЕО) Дачиќ: Дали знаете како светот гледа на народот кој го продава својот лидер

Од:

Во Србија се одржува масовен собир на поддржувачите на Вучиќ, „најголем во историјата на територијата на Србија“ „Србија на надежта“, како што ја нарекуваат Вучиќ и српските медиуми, а за сабота е најавен голем протест на граѓаните собрани под слоганот „За Србија без насилство“.

На собирот се обрати Ивица Дачиќ. Тој зборуваше за тешката историја на Србија. Рече дека им е одземено Косово. Ги спомна Првата светска војна, Втората светска војна и војните од деведесеттите.

Ивица Дачиќ проговори и за Милошевиќ.

„Дали знаете како светот гледа на народот кој го продава својот лидер? Ние не го даваме тоа! Не го даваме претседателот. Тој претседател што го продадовме, рече што ќе се случи ако дојде до тоа…“

На собирот се обратија и Милорад Додик и унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ објави слика од обесена кукла на Вучиќ: „Како им го објаснувате ова на децата?“

Ана Ололовска

Деветгодишно момче од Србија го изгриза куче, му откина дел од увото

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Брутално насилство на протестот во Белград: Десничари претепаа маж со ремен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бјелогрлиќ говореше на протестот против насилството, а претепа познат режисер

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) „Укинувате училишта, а не реални шоуа“: Српските студенти се упатија кон Собранието

Ана Ололовска

Нов протест на противниците на Вучиќ, организаторите предупредија од провокатори

Ана Ололовска