(ВИДЕО) Дачиќ: Дали знаете како светот гледа на народот кој го продава својот лидер

Од:

Во Србија се одржува масовен собир на поддржувачите на Вучиќ, „најголем во историјата на територијата на Србија“ „Србија на надежта“, како што ја нарекуваат Вучиќ и српските медиуми, а за сабота е најавен голем протест на граѓаните собрани под слоганот „За Србија без насилство“.

На собирот се обрати Ивица Дачиќ. Тој зборуваше за тешката историја на Србија. Рече дека им е одземено Косово. Ги спомна Првата светска војна, Втората светска војна и војните од деведесеттите.

Ивица Дачиќ проговори и за Милошевиќ.

„Дали знаете како светот гледа на народот кој го продава својот лидер? Ние не го даваме тоа! Не го даваме претседателот. Тој претседател што го продадовме, рече што ќе се случи ако дојде до тоа…“

На собирот се обратија и Милорад Додик и унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Би можело да ве интересира

Земјотрес ја погоди Србија

Вучиќ: Купивме пет тони злато

Трагедија во Грција: Се удави маж од Србија, телото пренесено во Солун на обдукција

Катерина Ѓуровски

Британија сака да биде дел од „успешната приказна на Србија“ со литиумот

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Улиците во Белград се претворија во реки, жена спасена од давење

Катерина Ѓуровски

На „Табановце“ се чека поради црвеното ниво на безбедносен ризик од тероризам во Србија

Катерина Ѓуровски