(ВИДЕО) Брутална ликвидација во Солун: Застрелан откако се обиде да го удри

Од:

Грчката полиција почна интензивна потрага за лоцирање и апсење на сторителот кој вчера попладне застрела и смртно рани 50-годишен маж со албанско потекло во областа Аналипси во источен Солун.

Крвавиот инцидент се случил вчера во 12:35 часот пред бензинската пумпа на улицата Солонос бр. 51 пред очите на случајни минувачи.

Според очевидците, сторителот и жртвата наводно се познавале и кратко време пред убиството заедно седеле во ресторан во околината.

Како што може да се види на видеото, 50-годишниот маж се расправа со возачот од автомобил паркиран на пумпата, а потоа се обидува да го удри возачот преку совозачкиот прозорец, по што возачот пука во него со огнено оружје.

Жртвата добила најмалку три куршуми во пределот на рамото и градниот кош, а малку подоцна им подлегнала на повредите.

Полицијата интензивно работи на откривање на сторителот на делото, пренесуваат грчките медиуми.

Би можело да ве интересира

Земјотрес го погоди денеска грчкиот остров Самос

Преспанскиот договор оспорен во предизборието, анализира грчки Катимерини

Александар Тодески

Дводневен штрајк на царинските служби во Грција

Орце Костов

По силниот земјотрес во Грција, тлото продолжува да се тресе

Два силни земјотреси ја погодија Грција

Горан Наумовски

Тело на мртов маж најдено во Јанина, околу главата и нозете му биле врзани вреќи со ѓубре

Горан Наумовски