Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

Од:

Изјавите на турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу дека Грција е центар за обука на терористи се провокативни и немаат врска со вистината и реалноста и цела Европа го знае ова, вели министерот за цивилна заштита на Грција Такис Теодорикакос, јави дописничката на МИА од Атина.

Теодорикакос, додава дека „Турција продолжува да ги злоупотребува несреќните луѓе, нелегални мигранти, како што го стори тоа во март 2020 година, туркајќи ги, многупати насилно, кон нашите граници, кои се границите на Европа со Турција“.

– Нема да го дозволиме тоа. Ги браниме нашите граници во име на меѓународното право, истакна грчкиот министер.

Како што пренесуваат грчките медиуми, министерот за внатрешни работи на Турција, Сојлу рекол дека Грција обучува членови на ПКК во Лаврио во близина на Атина, по што следеше и демантот од Теодорикакос.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Две доживотни казни за помагачите на џихадистот Кујтим Фаизулаи кој уби луѓе во Виена

Горан Наумовски

Продолжува потрагата по пилотот на грчкиот воен авион што се урна вчера

А1он

Загина копилотот по падот на авионот на грчката воена морнарица

Грчки авион Ф-4 се урна во Јонското Море, се трага по двајца пилоти

А1он

За 48 часа противпожарната служба на Грција примила 422 повици поради невремето

А1он