Тадиќ: Србија во една форма го призна независно Косово

Од:

Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ  изјави дека Србија на еден начин ја прифатила реалноста на независно Косово и оти во текот на разговорите немала намера ја попречи независноста, туку сакала да ги определи законските рамки на таа независност, го пренесуваат денеска албанските медиуми интервјутото за хрватски „Глобус“.

Според него Србија нема ни една инситуција или инструмент со кој би менаџирала  каков било процес на Косово.

Лидерот на Демократската партија на Србија и до пред два месеца шеф на срската држава, Борис Тадиќ во истото интервју нагласи дека да бил на местото на Томислав Николиќ ќе одел во Вуковар и во Сребреница  и ќе ја избришел од речникот идеата за „Голема Србија“.

„Јас очекувам Николиќ да ги земе превид интересите на српскиот народ, што ќе рече дека идеата за Голема Србија треба да исчезне од неговиот ум и речник“, рече Тадиќ.

Би можело да ве интересира

Голем пресврт: Пикси го повика отпишаниот голман на ЕП

Предраг Петровиќ

Уапсено е момчето кое претепа наставник во Бачка Паланка

(ВИДЕО) Снимка од моментот кога се урна рингишпил во Куршумлија: Повредени тринаесет деца

13 деца се повредени во Куршумлија, уапсен е сопственикот на рингишпилот

Горан Наумовски

Се урна рингишпил во Куршумлија, едно дете е тешко повредено, 12 деца минале со полесни повреди

Горан Наумовски

Кинескиот претседател Џипинг денеска во Србија