Србија гласаше, се чекаат резултатите

Од:

Затворени се гласачките места во Србија каде денеска се одржаа претседателски избори, предвремени парламентарни избори и избори за Собранието на Белград и уште 13 градови и општинин.

dobivaj vesti na viber

Спред регултивата, гласачките места беа затворени во 20 часот, но граѓаните кои се затекнале на местата каде што се гласа ќе имаат право да го дадат својот глас.

Според податоците на РИК, до 19 часот гласале 55,1 отсто од запишаните избирачи. Според проценките на Ипсос излезноста на овие избори би требало да биде 59,7 посто.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ: СНС освои мнозинство во Белград, неизвесен терминот за нова влада

Во Србија денеска повторно се гласа на 93 избирачки места

Брнабиќ е за нови избори во Белград, а не e ни против нови парламентарни избори

Вучиќ победник во првиот круг на претседателските избори во Србија

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Првични резултати од изборите во Србија: Вучиќ убедливо води

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Избори во Србија: Истепан еден од лидерите на опозицијата