Србија доби нова влада

Од:

Српскиот парламент со 142 гласа „за“ и 72 „против“, ја избра новата српска влада.

Премиер е Ивица Дачиќ. Тој по изборот ја даде заклетвата која гласи:

„Се колнам на лојалност на Република Србија и со својата чест се обврзувам дека ќе ги почитувам законите и Уставот, дека должноста член на Влада ќе ја извршувам совесно, одговорно и ќе бидам посветен на зачувување на Косово и Метохија внатре во границите на Србија“.

„Приоритет на новата влада ќе биде економска преродба“, вети Ивица Дачиќ.

Во експозето беше дециден, Србија нема да ја признае независноста на Косово, но е неопходно да се спроведе се што е договорено во дијалогот со Приштина.

Пратениците од опозицијата, остро и жестоко ја критикуваа владината коалиција, но порачаа и дека на новата влада треба да и се даде шанса.

Дачиќ, освен премиер, е и министер за внатрешни работи, а вицепремиер, одговорен за одбраната, безбедноста и борбата против корупцијата и криминалот и министер за одбрана е в.д. претседателот на Српската напредна партија Александар Вучиќ.

Вицепремиер, одговорен за европската интеграција е Сузана Грубешиќ од Обединетите региони на Србија, вицепремиер и министер на труд и социјална политика, Јован Кркобабиќ, од Партијата на обединетите пензионери на Србија, и вицепремиер и министер за внатрешна и надворешна трговија, телекомуникации и информациско општество, Расим Љаиќ, од Социјалдемократската партија на Србија.

Министер на надворешни работи е непартиска личност – дипломатот од кариера и поранешен амбасадор во Кипар и Јапонија, Иван Мркиќ.

Финансиите и економијате ќе ги раководи лидерот на Обединетите региони на Србија Млаѓан Динкиќ.

Би можело да ве интересира

Силно невреме во Белград, паѓа град со големина на орев, дождот ги поплави улиците

A1on

Земјотрес на југот на Србија

Белград: Синот кој ја нападна својата мајка е непресметлив, задржан е во затворска болница

Таткото го убил во ходникот, а бабата и дедото додека гледале ТВ

Хорор во Књажевац: Млад човек со ловечка пушка си го уби целото семејството

Предраг Петровиќ

Прелиминарни резултати од изборите во Белград: СНС освои 64 мандати

A1on