Шего: Хрватскиот министер Баножиќ има повреди на мозокот, градите и екстремитетите, не се сеќава на несреќата

Од:

Крунослав Шего, заменик директор на КБЦ Осиек и раководител на хируршката служба, даде изјава за состојбата на хрватскиот министер Марио Баножиќ по тешката сообраќајка која се случи денеска, во која едно лице загина, а министерот беше тешко повреден.

„Тој е на одделот за интензивна нега и во овој момент животот не му е во опасност. Тоа може да се промени. Тој е свесен, но не целосно. Има повреди на мозокот, градниот кош, стомакот, екстремитетите. За ова нема индикации време кога ќе биде транспортиран на лекување во Загреб, нема знаци на внатрешно крварење, ќе биде потребна мобилизација на екстремитетите, но не и операција. Тој моментално не се сеќава на настанот. Неговата состојба на свест не е целосна. Не се сеќава на несреќата, но тоа е нормално во оваа состојба. Ако ситуацијата остане таква каква што е, не треба да има трајни последици“, рече Шего.

Би можело да ве интересира

Чувари и осуденици од Србија повредени во сообраќајка

Трагедија кај Књажевац: Двајца пијани млади момчиња предизвикаа сообраќајка во која загина девојка

Верижен судир на четири возила кај скопската Железничка станица

Повредена жена пронајдена на автопат кај Демир Капија

Автобус тешко повреди жена

Горан Наумовски

Излета автобус на ЈСП, повредени три жени кај Мавровка