Самарас положи заклетва

Од:

„Ќе мора напорно да работиме со цел на луѓето да им дадеме опиплива надеж“, ,изјави Андонис Самарас , новиот премиер на Грција ,по положувањето на свечената заклетва.

Лидерот на Нова демократија е 185-от премиер на Грција, и задачата му носи огромни обврски и одговорност. Должноста ја презема можеби во најтешките моменти за неговата земја.

Самарас го информираше претседател Каролос Папуљас, дека по изборите во неделата, постигнал договор за трипартиска коалиција која ќе ја поддржи неговата влада .

Самарас се сретна со досега техничкиот премиер Панајотис Пикраменос .

„Мора да ги оправдате жртвувањата што ги направи грчкиот народ“, му порачал, Пикраменос на Самарас.

Преговорите за персоналните решенија за новиот грчки парламент продолжуваат, а утре новите министри треба да положат заклетва.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожари беснеат во Грција, еден избега од контрола

Предраг Петровиќ

Хорор во Грција: Го претепале и го фрлиле од тераса

Трагедија во Грција: Се удави маж од Србија, телото пренесено во Солун на обдукција

Катерина Ѓуровски

Грчки медиуми: Сиљановска вели дека се однесуваат одговорно кон Договорот од Преспа, се сомнева дали истото важи и за Грција

Туристите и граѓаните на Грција добија предупредување за лошо време на северот од земјата

Грција гори, жителите спас бараат во морето

Предраг Петровиќ