Родителите на Данка плачеа додека дава исказ во Обвинителството

Од:

Во Вишото јавно обвинителство во Заечар штотуку заврши сослушувањето на родителите на убиената Данка Илиќ (2) од Бор. Познато е дека Ивана и Милош Илиќ дадоа изјави одделно, прво таткото, а потоа мајката.

На распитот на родителите на убиеното девојче присуствувале и обвинетите за нејзината смрт – Дејан Драгијевиќ (50) и Срѓан Јанковиќ (50).

– И Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ биле во собата кога сведочеле мајката, а подоцна и таткото на малата Данка. На мајката и кажавме дека со Закон ќе го спречиме присуството на обвинетите, но таа ни одговори, што не изненади сите, дека воопшто не и пречело што двајцата ќе бидат присутни. Така, по желба на мајката, не го спроведовме она што веќе го решивме вчера, а тоа е да ги спречиме убијците да бидат на неколку метри од бремената мајка чие дете, како што се сомнева, беше брутално убиено – неофицијално рекоа во обвинителството во Заечар.

Таткото и мајката не кажале апсолутно ништо ново на рочиштето.

Тие ги раскажаа движењата на тој ден, на 26 март, кога исчезна Данка, а подоцна се испостави дека е убиена, бидејќи тоа прашање им го поставил обвинителот. Двајцата родители беа видно потресени, плачеа додека зборуваа, но не кажаа ништо ново што јавноста веќе не го знае.

Обвинителството не сака да зборува за однесувањето на мајката и таткото на средбата со убијците за да ги заштитат како што велат повредените родители.

Би можело да ве интересира

Осомничените за убиството на Данка Илиќ по психијатриско вештачење се вратија во притвор

Почина мајката на осомничениот за убиството на малата Данка

Двајца нови сведоци ќе сведочат за исчезнувањето на малата Данка

Oсомничените за смртта на Данка може да се спасат од „тешки“ казни

Горан Наумовски

Нови детали за малата Данка: Нејзината ДНК не е пронајдена на автомобилот со кој била удрена

Таткото на Данка: Нашето најмило малечко, денес требаше да ја дуваме свеќата за твојот втор роденден

Горан Наумовски