Рикер во Белград барал гаранции за Косово

Од:

Заменикот помошник на американскиот државен секретар Филип Рикер од мандатарот Ивица Дачиќ барал гаранции за насоките по кои ќе се движи новата влада, пренесуваат српските медиуми. Според српски „Блиц“, Рикер се интересирал дали и понатаму владата ќе соработува со Брисел и Вашингтон.

А,ериканскиот дипломат се интересирал и каква улога ќе има Москва кај новата влада и дали базата во близина на Ниш ќе биде претворена во Руска воена база.

Тој барал и гаранции дека ќе се исполнат сите точки од договорот со Косово кој го постигна претходната влада.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Двојно убиство во Србија: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Снимки покажуваат детали од грзоморното убиство во Србија

Катерина Ѓуровски

Орбан: Ќе ја загубиме Србија

Грозоморно убиство во Србија: Претепан и фрлен во бунар, најден на имотот на бившиот маж на жена со која контактирал

А1он

Европскиот парламент изгласа резолуција против Србија

Со свирежи и транспаренти конституирано српското Собрание, опозиционерите дадоа заклетва во холот