Расте бројот на заразени од вирусот Западен Нил во Грција

Од:

Расте бројот на заразени од вирусот Западен Нил во Грција, јавуваат грчки медиуми.

Здравствените власти во државата регистрираа пети случај на болеста. Три лица се уште се во болница, јави Радио Атина.

Вирусот бил потврден кај едно 18-годишно момче, кај маж од 40-годишна возраст и кај жена на 65 години. Сите заразени се жители на јужните предградија на Атина. Лани во Грција беше регистриран 101 случај на вирусот Западен Нил.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Маринакис: Другата страна не ги почитува основните работи, односно името на земјата, која не се вика Македонија, туку Северна Македонија

Каселакис: Меморандумите се позитивни за Грција и од геополитички и од економски причини

Сè додека трае оваа ситуација нема да ги ратификуваме меморандумите, повторно порака од Грција

Катерина Ѓуровски

Грчкиот Ејџијан Ерлајс ја прекина продажбата на билети за сезонската авиолинија меѓу Скопје и Крф

Катерина Ѓуровски

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до договорот за промена на името

Орце Костов