Продолжен притворот на осомничените за убиството на Данка – телото на девојчето се уште не е најдено

Од:

Вишиот суд во Зајечар им го продолжи притворот на Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, осомничени за убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ, за уште 30 дена. Според таа одлука нивниот притвор може да трае до 29 мај.

Осомничените се во притвор од 6 април поради опасност од бегство, можност за влијание врз сведоци и уништување или отстранување траги од извршување на кривично дело.

Во притвор е и таткото на Дејан Драгијевиќ под сомнение дека му помогнал на синот да го премести телото на убиената Данка Илиќ.

По 10-дневна потрага и детална проверка на сите индиции и информации, полицијата ги уапси Јанковиќ и Драгијевиќ од Бор, кои се осомничени дека ја удриле малата Данка со автомобил, а потоа нејзиното тело го ставиле во багажникот и го однеле во депонија.

Телото на девојчето кое исчезна на 26 март во Бањско Поле кај Бор се уште не е пронајдено.

Би можело да ве интересира

30 дена притвор за момчето кое усмрти професионален војник на АРМ

Таткото на осомничениот за убиството на Данка вели: Мојот син е наместен

Осомничениот за убиството на Данка тврди: „Не ја убив, не ја ни видов“

Горан Наумовски

Еден од осомничените за убиството на Данка го прекинува молкот

30 дена притвор за убиецот од Стајковци

Горан Наумовски

Осомничените за убиството на Данка Илиќ по психијатриско вештачење се вратија во притвор