Пожар во предградие во западниот дел на Атика

Од:

Пожар во тревна област изби по 13 часот по локално време во Мегара, предградие во западниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, а од грчката Противпожарна служба, соопштуваат дека во гаснењето учествуваат 51 пожарникар, 19 возила, членови на специјализираната противпожарна бригада, еден пешадиски тим и два хеликоптера, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, пожарот е во близина на населено место и во околината има куќи.

Од Генералниот секретаријат за цивилна заштита соопштуваат дека генералниот секретар за цивилна заштита, Никос Хардаљас итно заминал во предградието каде што изби пожарот.

Мегара се наоѓа на околу 50 километри западно од центарот на Атина.

Би можело да ве интересира

Грција подготвена да ѝ помогне на Турција доколку е потребно

Ана Ололовска

Грчките пратеници ги изгласаа измените во изборниот закон

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент денеска гласа за измени во изборниот закон

Ана Ололовска

Грчкиот претседател пренесен во болница поради висока температура

Ана Ололовска

Во Атина запленет над еден тон канабис наменет за Либија

Ана Ололовска

Пожар во зоопросторија на гимназијата „Браќа Миладиновци“

Ана Ололовска