По средбата со Орбан, Додик откри дека Унгарија сака да ги продолжи проектите што Германија ги прекина

Од:

Претседателот на РС Милорад Додик беше во Будимпешта каде имаше средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан, а по средбата рече дека секогаш е убаво да се седи со пријателите.

Додик истакна дека со Орбан имал добар и пријателски разговор.

„Секогаш е добро да се разговара со пријателите во опуштена атмосфера, бидејќи РС се соочува со бројни притисоци од Западот, чии претставници се однесуваат арогантно и не сакаат да слушнат за проблемите и барањата на другите во Босна и Херцеговина“, изјави Додик за новинарите по средбата.

Посочи дека разговарале за енергетиката, особено за ветерниот парк.

„Унгарија е подготвена да ги преземе енергетските проекти што требаше да се направат со Германците, кои сега ја блокираат работата на таков начин што не сакаат да се повлечат од проектот“, нагласи Додик.

Според него, Унгарија се соочува со критики и во Европската унија бидејќи сака да ја заштити заедницата на Унгарците во Украина.

Би можело да ве интересира

Додик: Путин го брани суверенитетот на својот народ

Додик го слушна обвинението: Измислица на обвинителството за политички притисок, фактите немаат врска со мене

А1он

Орбан: Бев принуден да гласам за помош на ЕУ за Украина

Додик ја објави својата кандидатура за претседател на Република Српска за следниот мандат

Додик по посетата на Џејмс О’Брајан: Го познавам кога седеше зад врата на состаноци, сега нешто полуде

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон