Папуљас шеф на грчката делегација на самитот на ЕУ

Од:

Каролос Папуљас, претседателот на Грција ќе ја предводи делегацијата на својата земја на самитот на Европската унија , што ќе се одржи оваа недела во Брисел.

Премиерот Андонис Самарас, кој веднаш по заклетвата се соочи со здравствени проблеми, нема да присуствува на самитот. Затоа прво го назначи министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос за шеф на делегацијата, но претставници на унијата реагирале дека со тоа се кршат правилата за самит на премиери и шефови на држави.

Затоа шефот на државата , Папуљас ќе биде шеф на грчката делегација во која, покрај Аврамопулос, се и министерот за финансии во заминување Јоргос Заниас, заменикот министер за финансии Кристос Стаикурас и министерот за развој Костис Хаџидакис.

Американскиот претсеател Барак Обама пак, синоќа телефонски разговарал со Самарас, при што му посакал побрзо оздравување и ја повторил поддршката на Вашингтон за напорите на Грција да се справи со економската криза и да остане во еврозоната.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожари беснеат во Грција, еден избега од контрола

Предраг Петровиќ

Хорор во Грција: Го претепале и го фрлиле од тераса

Трагедија во Грција: Се удави маж од Србија, телото пренесено во Солун на обдукција

Катерина Ѓуровски

Грчки медиуми: Сиљановска вели дека се однесуваат одговорно кон Договорот од Преспа, се сомнева дали истото важи и за Грција

Туристите и граѓаните на Грција добија предупредување за лошо време на северот од земјата

Грција гори, жителите спас бараат во морето

Предраг Петровиќ