Нови 62 заразени и петмина починати од Ковид-19 во Грција

Од:

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата.

Како што соопшти Министерството за здравство на Грција, од 1.735 потврдени случаи, 352 (20,3 отсто) се поврзани со патувања во странство, 617 (35,6 проценти) биле во контакт со веќе потврден случај, а повеќе од половина заразени, односно 54,9 отсто, се мажи.

Во однос на смртните случаи, просечната возраст на починатите е 74 години, 83,6 отсто имале претходни здравствени проблеми, а од 73 жртви, 52 се мажи.

Од хоспитализираните, 93 се приклучени на апарати, а нивната просечна возраст е 65 години, додека пак 68,8 отсто имаат претходно дијагностицирани здравствени проблеми.

Досега, во Грција извршена е анализа на 25.453 примероци.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Маринакис: Другата страна не ги почитува основните работи, односно името на земјата, која не се вика Македонија, туку Северна Македонија

Каселакис: Меморандумите се позитивни за Грција и од геополитички и од економски причини

Сè додека трае оваа ситуација нема да ги ратификуваме меморандумите, повторно порака од Грција

Катерина Ѓуровски

Грчкиот Ејџијан Ерлајс ја прекина продажбата на билети за сезонската авиолинија меѓу Скопје и Крф

Катерина Ѓуровски

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до договорот за промена на името

Орце Костов