Нова оставка во грчката влада

Од:

За два дена грчката влада остана и без втор висок функционер, зашто денеска оставка поднесе министерот за поморска трговија, Јоргос Верникос.

Тој не ја обрзаложи оставката, меѓутоа на седница на владата истата е прифатена.

Пред него, оставка поднесе министерот за финасии Василис Рапанос, кој како што кажа премиерот Антонис Самарас не може да ја обавува функцијата на која што беше избран минатата недела.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожари беснеат во Грција, еден избега од контрола

Предраг Петровиќ

Хорор во Грција: Го претепале и го фрлиле од тераса

Трагедија во Грција: Се удави маж од Србија, телото пренесено во Солун на обдукција

Катерина Ѓуровски

Грчки медиуми: Сиљановска вели дека се однесуваат одговорно кон Договорот од Преспа, се сомнева дали истото важи и за Грција

Туристите и граѓаните на Грција добија предупредување за лошо време на северот од земјата

Грција гори, жителите спас бараат во морето

Предраг Петровиќ